2024. november 9-én színültig megtelt a Szegedi Dóm érdeklődő hívekkel, családtagokkal, barátokkal, hogy közösen ünnepeljenek a helyi Sacro Song keresztény könnyűzenei képzés végzős résztvevőivel. A hálaadó szentmisét követően Gloviczki Zoltán, az Apor Vilmos Katolikus Főiskola rektora oklevelet adott át annak a mintegy negyven hallgatónak, akik elvégezték az év során négy alkalommal tartott intenzív zenei és dicsőítő kurzust a Szeged-Csanádi Egyházmegyével közös szervezésében. Gável Gellért, Gável András és Szentpétery Mózes oktatók mellett az Eucharist együttes tagjai is közreműködtek a tanfolyamot megkoronázó gálakoncert megvalósításában.
A festőien szép Szegedi Dómban összesereglett közel nyolcszáz ember lelkiekben feltöltődve térhetett haza a Sacro Song képzés záró eseményéről. A szentmisén és az azt követő gálakoncerten szolgáló zenészek és énekesek a legmagasabb fokú igényességgel adták elő a liturgikus, illetve az evangelizációs, dicsőítő zeneműveket.
Kondé Lajos pasztorális helynök atya homíliájában az evangéliumi szegény asszony jézusi példájához kapcsolódva kiemelte:
„Isten nem a felesleget kéri az embertől, mindent akar tőle, nem félig-meddig, ide is oda is magatartást vár tőlünk, hanem teljes bizalommal rá hagyatkozó életet.”
Gável András, a tanfolyam dicsőítésvezetést és liturgiaismeretet oktató előadója a szentmise előtt megszólította a templom „közönségét”, meghívva őket a liturgia énekes részeiben történő aktív részvételre. Az evangélium előtti alleluja éneklésével kapcsolatban kifejtette: ez a szó olyan istendicséretre buzdít minket és másokat, amelynek során semmi nem képes más irányban befolyásolni bennünket, vagy elvenni Isten magasztalásáról a figyelmünket.
„Ennek a szegedi képzésünknek az egyik legszebb gyümölcse az a szellemi egység, amely a különböző, egymással mégsem rivalizáló zenei teamek között megvalósulhat. Ezek a csapatok és előadók összefognak a szellemi harcban, amely a szeretet győzelmét hirdeti. A Sacro Song képzés küldetése, hogy
minél több olyan harcos legyen, aki nem a géppuskát, hanem a gitár nyakát szorítják.
Hadd érje el a dicsőítés folyama ennek az országnak összes zegzugát” – hangzott el a buzdítás a gálakoncert során.
„Két és fél ezer évvel ezelőtt egy görög drámaköltő úgy fogalmazott: »sok van, mi csodálatos, de az embernél nincsen csodálatosabb«. Tévedett. Nem tehetett róla. Ötszáz évvel korábban született a kelleténél. Mi tudjuk, hogy Istennél nincs csodálatosabb. De hadd ragadjam meg azt a szót, amellyel kifejezte ezt a csodálatát. Görögül deinosz, csodálatos. Ez a szó latinul úgy hangzik: sacer, sacros. Sacro song. A képzés nevében rejlő latin kifejezés. Csodálatos? Fenséges? Félelmetes. Ijesztő. Különleges. Egy olyan görög és latin szó, amely szinte visszaadhatatlan a jelentésében. Mert olyasmit fejez ki, amit az emberi szavainkkal nem vagyunk képesek kifejezni. Erre való a zene.
A zene alighanem a Jóisten nyelve. Mi tanuljuk ezt a nyelvet, a dialektusaink beszélik. A XVI. századi népének és Sillye Jenő. Bach és Beethoven, az Eucharist zenekar.
És nagy örömünkre szolgál, hogy most egy efféle nyelvtanfolyamon vettek részt ezek a régebben vagy frissebben fiatalabb testvéreink. Hálát adunk értük. Hálát adunk, hogy közelebb kerülhettek ennek a kifejezhetetlennek a kifejezéséhez. Hálát adunk azért, hogy az egyházmegyével közösen háttérül szolgálhattunk ehhez a fejlődéshez. És a Jóisten áldja meg őket, titeket ennek az útnak a folytatásán is” – mondta el köszöntő beszédében Gloviczki Zoltán, a képzés mögött álló akkreditált egyházzenész, kántor-gitáros felnőttképzést útjára indító Apor Vilmos Katolikus Főiskola rektora.
Kondé Lajos, az egyházmegye pasztorális helynöke rámutatott: a zene meghívó. Meghívja a fiatalokat, a szívükhöz szól. „Az egyház azon fáradozik, azért kéri mindig a Szentlélek bölcsességét, hogy megtalálja az utat a következő generációkhoz, a fiatalokhoz. Hogy kell őket megszólítani, meghívni. Én azt gondolom, hogy
ez a zene, amit a szentmisén hallottunk, és amit a képzés résztvevői művelnek, meghívó
– a fiatalok számára is. Hálásan köszönjük, hogy ezt a meghívót folyamatosan írjátok egyházközségeitekben, egyházmegyei programokon, hogy a zenén keresztül érezhessük meg Isten gondoskodó szeretetét. Soha ne fáradjatok bele abba, hogy meghívjatok másokat Isten szeretetközösségébe. Sok erőt kívánok, és köszönjük a kitartást” – mondta a helynök.
A Szeged-Csanádi Egyházmegye az Apor Vilmos Katolikus Főiskolával karöltve 2025-ben is meghirdeti a Sacro Song négy hétvégés intenzív zenei és dicsőítő kurzusát, amely iránt a jelenlegi kurzus végzőseinek gálakoncertje után azonnal akadtak érdeklődők minden korosztályból.